Daha İYİ yaşamak için,
Ataşehir'i sevenlere emanet edin…

ALİ COŞKUN

Ataşehir Belediye Başkan Adayı , İş İnsanı, Türkmen Alevi Ocakları Birliği Kültür Eğitim ve Sağlık Vakfı Kurucu Başkanı

1973 İstanbul doğumluyum. Aslen Tokatlıyım. Türkmen Alevi Ocakları Birliği Kültür Eğitim ve Sağlık Vakfı Kurucu Başkanı,
İyi Parti Kurucular Kurulu Üyesi, Evli ve 2 Çocuk Babasıyım.

HAKKIMDA

Merhabalar…
İstanbul’un tarih kokan sokaklarında, 1973’ün ilkbaharında dünyaya geldim. Tokat kökenliyim, köklerim 13. yüzyılda Horasan’dan Anadolu’ya uzanan, Ahmet Yesevi’nin izinden giden atalara dayanıyor. Ailemin ortanca çocuğu olarak, bir abla ve bir erkek kardeşin korumasında büyüdüm.

İçerenköy’ün dar sokakları benim çocukluk oyun alanım oldu. Babamın işlerine eşlik ederken, büyüklerin hikayelerini dinleyerek hayata dair dersler aldım. Bu çeşitlilik beni şekillendirdi, büyüttü.

Babamın çalışkanlık ve tutku dolu adımlarını izleyerek, genç yaşta iş dünyasına atıldım. Lise yıllarımı muhasebe defterleri arasında geçirirken, ticaretin tozlu yollarında da adımlarımı attım. 21 yaşımdayken aile şirketinin rotasını çizmeye başladım, demir-çelik sektörüne yatırımlar yaparak sanayici kimliğimi inşa ettim. Üretmeye olan tutkum beni 2008’de inşaat sektörüne taşıdı.

Eğitimime her zaman önem verdim. Bütün deneyimlerimi, yaşanmışlıklarımı Hukuk eğitimi ile taçlandırmak istedim ve Nova Üniversitesi’nden mezun oldum. Hukukun derinliklerinde dünyayı anlamaya çalıştım.

1999, hayatımın dönüm noktasıydı. Hayatımın aşkıyla evlendim ve iki değerli çocuğun babası oldum.

Çok yönlü bir yaşam benimki. Okuma, araştırma, üretme tutkum sayesinde, “Taştaki Türkler”, “Saymalıtaş”, “Damgalarım Göçü” gibi eserlerin basılmasına katkı sundum. Türkmen Alevi Ocakları Birliği Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı’nın Kurucu Başkanı olarak, Alevi tarihini gün yüzüne çıkarmak için çalışıyorum.

2017, siyasi hayatımın başlangıcıydı. İYİ Parti’nin Kurucular Kurulu’na katıldım ve Ataşehir Belediye Başkan adayı oldum. İstanbul’un bu güzel ilçesine hizmet etmek için heyecanlanıyorum.

Ortaokul yıllarımdan beri sorulan “Hayat amacın nedir?” sorusuna verdiğim cevap hep aynı: “İnsanlara dokunmak.” Şimdi, siyasetin bu amaca ulaşmanın yolunu açtığını görüyorum.

Ataşehir’i, saygı ve sevgi dolu sürdürülebilir projelerle birlikte inşa etmek için sabırsızlanıyorum.

Sevgiyle ve İYİLİKLE kalın lütfen…

Ali Coşkun

İstanbul’un en güzel ilçelerinin basında gelen Ataşehir’e, Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in takdiriyle Belediye
Başkan Adayı olmaktan büyük onur duyuyor ve ilçemize hizmet etmek için heyecanlanıyorum.

Sosyal Ağlar

POLİTİKA

KÜLTÜR SANAT

SİVİL TOPLUM

KÜLTÜR SANAT

Bilimsel Yayınların Kitaplaştırılması ve Desteklenmesi

Damgaların Göçü – Kurgan

Sibirya’dan Anadolu’ya, Taştaki Türkler

Türk Kaya Resimleri / Saymalıtaş – Gökyüzü Atları

Damgaların Göçü - Kurgan

Kurgan kitabı, gerçek bir keşfin öyküsünü anlatmaktadır. Türk kaya resimleri ve yazıtlarıyla dolu olan, bugüne kadar bilinmeyen Güdül ve çevresindeki bölge, Anadolu’nun ortasında yer almaktadır. Keşif, Ankara’nın batısında, Güdül-Beypazarı arasındaki Güdül Dağı ve uzantılarında gerçekleştirilmiştir.

Tarih öncesi dönemlerdeki Türk dini olan “Gök Tanrı” inancını barındıran doğal tapınaklara sahip olan bu dağlar ve Anadolu’nun diğer dağları, Türk izlerini taşımaktadır. Ancak, Ankara Güdül Dağı ve çevresindeki kaya resimleri kadar zengin bir alan daha önce keşfedilmemiştir. 

Bu eserde, Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan 14 ana bölümde, Ankara Güdül Dağı ve çevresinde bulunan kaya resimleri gibi zengin görsel malzemeler detaylı bir şekilde sunulmaktadır.

Sibirya'dan Anadolu'ya, Taştaki Türkler

Türkler, tarih bilincinden kaynaklanan bilgileri önceden yazı kullanılmadan taşlara kazımışlardır. Bu gelenek, yazının gelişmesine katkıda bulunmanın yanı sıra zamanla yazı ile birlikte devam etmiştir. Sibirya’dan Anadolu’ya Taştaki Türkler adlı eser, Türk tarihinin ilk kaynaklarını ilgili kişilere sunması bakımından son derece önemli bir çalışmadır ve Türkiye’de sanat tarihi, resim tarihi, dil tarihi ve kültür araştırmaları yapanlara önemli belgeler sağlamaktadır.

2008 yılında yayınlanan ve Türk Kültür Tarihi üzerinde yeni tartışmalara yol açan Sibirya’dan Anadolu’ya Taştaki Türkler kitabı, basında “Türk Tarihinde Devrim” ve “Türk Tarihinin Derin Kökleri” gibi nitelendirmelerle değerlendirilmiştir. Aynı zamanda, 2008 yılı Sedat Simavi Sosyal Bilimler Araştırma Ödülü’ne layık görülmüştür.

Türk Kaya Resimleri / Saymalıtaş - Gökyüzü Atları

Saymalıtaş -Gökyüzü Atları adı verilen kayalara çizilmiş motiflerin tarihi MÖ 7 bin yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Bu çizimler, Tanrıdağları’nın 3500 rakımına kadar serpilmiş ve sayıları 100 bine kadar çıkabilen detaylı çizimlerden oluşmaktadır. Ancak, çizimlerin anlamı hala tam olarak çözülememiştir.

Şekillerin yüksek mekanlarda neden seçildiği sorusu önemlidir. Bu seçim, tahribattan korunmak amacıyla mı yapılmıştır, yoksa motiflerin bir kısmının dini özellikler taşıması nedeniyle Tanrı’ya daha yakın olma düşüncesinden mi kaynaklanmaktadır?

Çizimler arasında damgalar, at, ata binen insan, tekerlek, araba, ok-yay, dağ keçisi, geyik, güneş, dans eden insan (ayin yapan) gibi soyut ve anlamı belirsiz çizimler bulunmaktadır. Damgaların aidiyeti belirlemek için kullanıldığı düşünülmektedir ve bazıları Türkler tarafından kullanılan damgalarla benzerlik göstermektedir. Göktürk Yazıtları ve Sümer yazıları gibi zor tarihi metinlerin okunabilmiş olması, bu çizimlerin de bir gün çözülebileceği umudunu doğurmaktadır. Bu kitapta bahsedilenden daha fazlasını daha detaylı bulacaksınız.

Scroll to Top